Z jarného upratovania vás nemusí rozbolieť hlava

Jar prišla už nie len v kalendári, prišla už aj podľa počasia. S príchodom jari už odnepamäti súvisí aj jarné upratovanie. Je to príležitosť nie len sa zbaviť nepotrebných vecí.

0
557

S príchodom jari ožíva príroda a svet okolo nás sa prebúdza. Dni sa predlžujú, noci skracujú a mnohých nás začína bolieť hlava z pomyslenia na jarné upratovanie.

Už odnepamäti totiž príchod jari znamenal, že ľudia sa zbavovali nepotrebných vecí a vymieňali napríklad zimné oblečenie a príjemnejšie letné.

Ak ste si boli napríklad prečistiť hlavu v prírode, mali by ste rovnaký relax dopriať aj vášmu domovu. Práve jaro je totiž vhodné na to aby ste svoj domov zbavili mnohých zbytočností. Jarné upratovanie totiž nemusí znamenať iba umývanie okien či upratanie celého vášho domov.

Zbavte sa nepotrebného

Ako prvé by ste mali veľmi dôkladne venovať pozornosť vášmu šatníku. Po zime a predchádzajúcom lete sa v ňom totiž mnohokrát nachádza mnoho zbytočných vecí. Na ne nie len že padá zbytočne prach, ale navyše vám zaberajú veľa miesta.

Pri upratovaní sa riaďte jednoduchým heslom – čo ste nemali rok oblečené alebo obuté je vám v šatníku zbytočné. A hlavne žiadne presviedčanie samého seba, že tento kus oblečenia budete ešte potrebovať aj keď ste rok nemali oblečené.

Čo so starým oblečením?

  • Môžete ho napríklad darovať cez nosene.sk.
  • Staré oblečenie môžete darovať aj charitatívnym organizáciám napríklad v Bratislave občianskemu združeniu Vagus.
  • Ak máte obchodného ducha môžete skúsiť nepotrebné oblečenie aj predať napríklad v rôznych skupinách na Facebooku či Instagrame.
Staré a nepotrebné oblečenie nemusíte vyhadzovať. Môžete ho darovať.
Staré a nepotrebné oblečenie nemusíte vyhadzovať. Môžete ho darovať.

Oblečenie však nepatrí do koša. Ak sa rozhodnete oblečenie vytriediť a zbavíte sa nepotrebných kusov tak ho nevyhadzujte. To, že už neposlúži vám neznamená, že nikomu. Vo väčšine miest nájdete zberné kontajneri do ktorých môžete nepotrebné oblečenie odovzdať.

Urobíte nie len dobrý skutok, ale pomôžete aj životnému prostrediu. Oblečenie, ktoré nie je roztrhané alebo inak znehodnotené totiž ešte môže kľudne nosiť niekto komu bude možno ešte pár mesiac slúžiť.

Lapače prachu

Počas svojho života sa obklopujeme peknými a vo väčšine prípadov úplne zbytočnými vecami. Navyše po niekoľkých mesiacoch nič nerobia sa tieto nádherné doplnky nášho domova stanú lapačmi prachu a vytvárajú iba ďalšie znečistenie.

Zvážte, ktoré vo vašom dome či byte skutočne musia byť a ktoré sú skôr iba gýčovou dekoráciou bez akékoľvek zmyslu.

Nezabudnite, že plyšové hračky sú zdrojom prachu a roztočov. Ak ich už nechcete vyhodiť mali by ste im pri jarnom upratovaní venovať tiež pozornosť.
Nezabudnite, že plyšové hračky sú zdrojom prachu a roztočov. Ak ich už nechcete vyhodiť mali by ste im pri jarnom upratovaní venovať tiež pozornosť.

Pri jarnom upratovaní však nezabudnite myslieť aj na izby vašich detí. Aj v nich sa ukrýva často neskutočné množstvo lapačov prachu. Podobne ako v prípad oblečenia aj v hračkách treba raz za čas urobiť poriadok.

Vytrieďte tie s ktorými sa vaše deti nehrajú alebo ktoré sú poškodené. Hračky, ktoré nie sú poškodené opäť nemusíte vyhadzovať. Privítajú ich mnohé detské domovy či neziskové organizácie. Avšak pred tým, než ich tam odnesiete tak si overte či pre nich budú osožné.

Zbaviť by ste sa však mali napríklad rôznych plyšákov. Okrem prachu sú totižto aj rajom pre roztoče a iné malé zvieratká, ktoré môžu vašim deťom narobiť nemalé zdravotné problémy.

Kuchyňa a špajza

Ak sa už pustíte do veľkého jarného upratovania tak by ste rozhodne nemali zabudnúť na kuchyňu a špajzu.

Ruku na srdce, kedy ste naposledy kontrolovali spotrebu potravín v špajze? Počas jari by ste sa mali pozrieť aj na potraviny v chladničke a mrazničke. Niektoré potraviny sa dajú konzumovať aj po dátumu minimálnej spotreby pri iných to však môže znamenať zdravotné riziko.

Kuchyni by ste mali venovať zvýšenú pozornosť. Nezabudnite pretriediť potraviny a skontrolovať by ste mali aj špajzu. Zbavte sa tiež zbytočností v kuchyni, ktoré aj tak nepoužívate.
Kuchyni by ste mali venovať zvýšenú pozornosť. Nezabudnite pretriediť potraviny a skontrolovať by ste mali aj špajzu. Zbavte sa tiež zbytočností v kuchyni, ktoré aj tak nepoužívate.

Rovnako by ste sa mali zbaviť aj plesnivých potravín. Ak napríklad nájdete domácu zaváraninu v ktorej ste už vypestovali dokonalú penicilínovú záhradku tak by ste ju rozhodne nemali konzumovať.

Samostatnou kapitolou je potom aj lekárnička. Ak máte doma lieky, ktoré sú po dátume spotreby treba ich odovzdať v lekárni. Nepoužité lieky a lieky po dátume spotreby nepatria do koša.

Elektronika

V našich domovoch však často ukrývame aj iné poklady. Veď prečo nemať niekde na povale napríklad sklad starých a mnohých prípadoch už aj nefunkčných elektrospotrebičov?

Starý mobil nemusíte vyhadzovať. Mobil môžete odovzdať mobilnému operátorovi. Elektroniku zasa na zberné dvory.
Starý mobil nemusíte vyhadzovať. Mobil môžete odovzdať mobilnému operátorovi. Elektroniku zasa na zberné dvory.

Elektroniku a napríklad kovové predmety viete odovzdať v zberných dvoroch. Pomôžete tak nášmu životnému prostrediu. Mnohá elektronika totiž obsahuje nebezpečné súčiastky. Takýto odpad nepatrí nikde do lesa. Staré a nepoužité mobily môžete zasa napríklad odovzdať mobilným operátorom.

A môže sa upratovať

Ak ste sa držal všetkých predchádzajúcich rád tak sa môžete veselo pustiť do upratovania. Až teraz je totiž váš domov pripravený na poslednú a rovnako dôležitú fázu.

Po zime by ste sa mali vrhnúť na oči do duše vášho domova – okná. Tie dostávajú poriadne počas zimy zabrať. Domy pri cestách neraz dostanú spŕšku vďaka prechádzajúcim autám. Okná by ste mali poriadne vyčistiť z vonka aj z vnútra a samozrejmosťou je očistenie aj samotných okenných rámov či parapetných dosiek.

Väčšiu starostlivosť si však zaslúži aj vaša kuchyňa a tiež kúpeľňa. Vyberte všetko z kuchynskej linky a riadne poumývajte všetky poličky a nezabudnite ani na ten najťažšie prístupný kút. Podobne by ste sa mali dôkladne venovať aj vašej kúpeľni.

Nezabudnite vytepovať

Okrem upratovania a umývania by ste však nemali zabudnúť ani na ďalšiu podstatnú vec- vytepovať všetky koberce, sedačky či matrace.

Aby z jarného upratovania nebolela hlava aj vášho domáceho miláčika tak radšej jarné upratovanie zverte nám...
Aby z jarného upratovania nebolela hlava aj vášho domáceho miláčika tak radšej jarné upratovanie zverte nám…

Po zime sú určite poriadne zaprášené a aj keď ich pravidelne vysávate tak neodstránite všetky nečistoty. Navyše nie je nič príjemnejšia ako vôňa čerstvo vytepovaných kobercov, ktoré voňajú nie len čistotou. Budete ich mať ako nové a všetky návštevy vám budú na Veľkú noc závidieť.

Čas a peniaze

Ak ste sa dočítali až sem tak ste si možno uvedomili, že jarné upratovanie vám zaberie v lepšom prípade niekoľko hodín v horšom možno dní. Navyše ak doma práve nemáte nekúpené napríklad tepovače tak aj nemalé výdavky.

Objednať upratovanie

Ušetrite si tak čas a ten radšej strávte so svojimi blízkymi a rodinou. Blížia sa sviatky jari a tak si radšej objednajte naše služby. Váš domov prevedieme jarným upratovaním a postaráme sa o to aby ste sa doma cítili ako v bavlnke.

Objednať tepovanie

Čas, ktorý tak ušetríte je k nezaplateniu a vy namiesto spomienok na nekonečné hodiny tepovania a umývania okien, budete mať spomienky na spoločný rodinný výlet do prírody či rodinnú grilovačku.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here